Nietypowy Dzień Niepodległości

Uczniowie klasy VIIB wraz z wychowawczynią Mirosławą Fesnak postanowili uczcić to święto inaczej. 9 listopada o godzinie 9.00 w naszej szkole odbyło się nietypowe spotkanie z Józefem Piłsudskim, w którego rolę wcielił się pan Józef Zysk założyciel domu Pamięci J. Piłsudskiego w Rogóżu. A działo to się z okazji święta 11 listopada zwanego Świętem Niepodległości.

Uczniowie klas IV-VII podzieleni na dwie grupy wzięli udział w tym spotkaniu. Zebrani w holu uczniowie  niepewni z kim się spotkają czekali na  przywitanie tajemniczego gościa.

Każdy z uczniów otrzymał piękny kotylion, który dumnie tkwił na ich piersiach przez cały ten dzień. Uczniowie byli ustawieni w dwuszeregu ,a porządku pilnowali uczniowie klasy VIIB, organizatorzy tego spotkania. Zabrzmiała melodia „ Pieśń o miłym wodzu”i pojawił się w pełnym umundurowaniu i z szablą „najprawdziwszy” Józef Piłsudski. Przemaszerował wśród szeregów uczniów i zaprosił do sali na spotkanie z nim. Pojawił się podniosły nastrój .Pracownia przyrodnicza zamieniona w pokój w dawnym stylu zapraszała na spotkanie z historią. I się zaczęło…… pan Józef Zysk w roli J. Piłsudskiego przedstawił jego postać, jego rolę jaka odegrał w odzyskaniu niepodległości Polski. Uczniowie z wielkim zainteresowanie bezszelestnej ciszy wsłuchiwali się w opowieści o historii wydarzeń z przed 99 lat ale i mieli okazję wysłuchania pięknej deklamacji wierszy J. Słowackiego, którymi pan Józef upiększył to spotkanie. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do oglądania wystawy przygotowanej na korytarzach szkoły a eksponatami były portrety J. Piłsudskiego, drzewo genealogiczne, ważne dokumenty piśmienne, czasopisma, plakaty, zdjęcia, rzeźby, obrazy. Eksponaty zostały udostępnione przez prowadzącego i pochodziły z Domu Pamięci j. Piłsudskiego. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wystawę i chętnie zadawali jej właścicielowi pytania. Wielką atrakcją dla uczniów było wykonanie sobie fotki trzymając w dłoni nielekką szablę.

Mirosława Fesnak