"Tańczące kuleczki"

Rozpoczęliśmy cykl eksperymentów pod hasłem ,,Mali naukowcy".  Świetliczaki eksperymentowały z elektrostatyką, dowiedziały się, że zjawisko, dzięki któremu aluminiowe kuleczki poruszały się nazywamy elektrycznością statyczną. Naelektryzowane balony sprawiały, że elektryczność zaczęła krążyć między balonem, a folią. Zjawisko to bardzo zainteresowało wszystkich i każdy mógł przeprowadzić to doświadczenie. Dzieci dowiedziały się również, że aluminium to bardzo lekki metal, który ma zastosowanie między innymi w kuchni.

Innym wariantem doświadczania elektrostatyki było przykładanie naelektryzowanych balonów do włosów, brzuszków ścian i mebli, kilka razy balony powędrowały aż pod sufit. Zabawy te dały dzieciom dużo radości.

W planie mamy jeszcze wiele ciekawych doświadczeń w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej ,,Mali naukowcy – odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj”. Liczymy na to, że nie tylko wzbogacą one wiedzę dzieci, ale również będą dobrą zabawą. Zachęcamy Państwa do obserwowania naszej strony na Facebooku: Szkoła Podstawowa nr4 w Lidzbarku Warmińskim - kliknij tu (relacje z zajęć będą udostępniane raz w tygodniu).

Anna Gwiazda, Renata Urmanowicz