By pamięć o nich nigdy nie zaginęła...

Jedną z ważniejszych chwil, jakie przeżywała społeczność naszej szkoły, była wzruszająca i podniosła uroczystość odsłonięcia głazu i tablicy poświęconej ofiarom Katynia.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego przez zgromadzonych na placu przed szkołą, gdzie znajduje się monument, uczeń klasy VII b Eryk Baraniak przybliżył krótką historię wydarzeń, które upamiętnia głaz i tablica. Następnie Burmistrz Miasta Pan Jacek Wiśniowski, Pani Dyrektor Elżbieta Aleksandrowicz i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Miszkiewicz dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. Ksiądz Piotr Duksa, proboszcz pobliskiej parafii poświęcił monument kierując prośbę do Boga, by pobłogosławił to miejsce pamięci narodowej i historycznej.

Burmistrz Miasta w swoim przemówieniu podkreślił, że „jeśli chcemy tworzyć mądrą i dobrą przyszłość, musimy koniecznie pamiętać o przeszłości”. Wyraził wdzięczność zaangażowanym w to doniosłe wydarzenie, tym „którzy przyłożyli swoje serce i myśl, by pamięć o Katyniu przetrwała” I życzył wszystkim, by nie bali się świadczyć o prawdzie.

Natomiast Pani Dyrektor nazego Zespołu przypomniała dzieje ambitnego projektu, który realizowała szkoła, aby zdobyć prestiżowy certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”, w ramach którego przed szkołą stanął pamiątkowy głaz i tablica z napisem: „Katyń – Pamiętamy”. Nawiązała też do celów jakie przyświecały realizacji projektu: Ukształtować uczniów w poczuciu miłości Ojczyzny, chęci służenia Polsce i narodowi polskiemu, przekazywania pamięci o bohaterach i wydarzeniach przeżywanych w radości, jak i zadumie, świadomej przynależności do narodu, regionu, rodziny, wspólnoty lokalnej, poczucia Po przemówieniach złożono kwiaty przed odsłoniętym monumentem i zachowano chwilę ciszy oddając w ten sposób hołd wszystkim zdradziecko pomordowanym w Lesie Katyńskim.

Na zakończenie uroczystości uczennica klasy VIII a Zofia Kościńska wyrecytowała przejmujący wiersz Feliksa Konarskiego „Forteca Katyń”.

Zadaniem szkoły jest kształcić tak, aby  w wielkiej sztafecie pokoleń pamięć o bohaterach nigdy nie zaginęła. Niech ten głaz i tablica stojące przed lidzbarską „czwórką ”na wieki upamiętnia niewinną ofiarę naszych przodków.

 

© 2024 Szkoła Podstawowa SP4 w Lidzbarku Warmińskim. All rights reserved.