Byliśmy na wykładzie w zamku

23 listopada 2023 r. grupa uczniów z aktywu bibliotecznego w naszej szkole udała się do Zamku Lidzbarskiego na wykład p. Beaty Błażejewicz – Holzhey zatytułowany „Biblioteka Heisberska”.

Uczniowie poznali dzieje biblioteki zamkowej założonej przez Jana Dantyszka,  uzupełnianej przez kolejnych biskupów, potem splądrowanej i wywiezionej do Szwecji. Następnie odnowionej przez Ignacego Krasickiego i podzielonej na dwie części: bibliotekę polską oraz bibliotekę dolną.  Członkowie aktywu bibliotecznego dowiedzieli się też, że katalog dawnej biblioteki liczył ponad 700 pozycji i był podzielony na cztery części: teologiczną, historyczną, prawniczą oraz dział książek świeckich i heretyckich.To, co dziś pozostało po Bibliotece Heisberskiej znajduje się w Bibliotece WSD „Hosianum”.

Dopełnieniem wykładu było zwiedzanie komnat zamkowych, w których kiedyś znajdował się księgozbiór biblioteki biskupiej.