Tydzień Noblowski - zapowiedź

2 października 2020 r. odbyło się w  naszej szkole otwarcie wystawy "Nieśmiertelne błyski" poświęconej polskim laureatom literackiej nagrody Nobla. Wystawa zapoczątkowała "Tydzień Noblowski" w naszej szkole, w czasie którego chętni uczniowie z kl. VII-VIII mogą wziąć udział w przygotowaniach do Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego odbywającego się pod hasłem: "Dokąd nas prowadzi twórczość polskich noblistów?"

W związku z tym gorąco zachęcamy uczniów klas VII-VIII do wzięcia udziału we wspomnianym wyżej Ogólnopolskim Konkursie Literackim: Dokąd nas prowadzi twórczość polskich Noblistów?

Celem konkursu jest przybliżenie uczniom sylwetek i twórczości polskich Noblistów w dziedzinie literatury oraz kształtowanie postaw patriotycznych, poczucia dumy z osiągnięć wybitnych Polaków.

Konkurs polega na napisaniu samodzielnej, twórczej pracy na jeden z podanych tematów:

1.Napisz opowiadanie biograficzne o: -Henryku Sienkiewiczu na temat: Podróże kształcą. -Wisławie Szymborskiej na temat: Pasje polskiej Noblistki.
2.Napisz list, w którym zachęcisz rówieśnika do czytania utworów wybranego polskiego Noblisty.
3.Zredaguj opis przeżyć wewnętrznych towarzyszących miłośnikowi twórczości Olgi Tokarczuk na wieść o otrzymaniu przez pisarkę Literackiej Nagrody Nobla, (odwołaj się do twórczości pisarki).
4.Rozmowa z Noblem w tle. Napisz opowiadanie o spotkaniu Olgi Tokarczuk z Wisławą Szymborską, w którym wykażesz się znajomością wybranych tekstów obu Noblistek oraz ukażesz realia współczesności.
5.Dwa osobne, a jednak wspólne światy. Napisz opowiadanie o spotkaniu Czesława Miłosza z Wisławą Szymborską, w którym tematem wiodącym uczynisz refleksję o literaturze.

Konkurs ma charakter dwuetapowy (szkolny i ogólnopolski). Każda szkoła wybiera trzy najlepsze prace różnych uczestników i przesyła je na adres organizatora.Uczeń pisze pracę na jeden wybrany przez siebie temat (zamieszczony powyżej) w wersji komputerowej (format A4, czcionka 12, Times New Roman, do 4 stron)

Zwycięzcy i osoby wyróżnione otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Na zgłoszenia czekamy do 6 października, na gotowe prace do 13 października. Zainteresowanym służymy pomocą.

Zachęcamy zatem do udziału w konkursie,

Sylwia Gnat
Wojciech Karolonek