"Na wszystko jest przysłowie"

Nasza szkoła dba o wszechstronny rozwój ucznia, dlatego aby uatrakcyjnić pobyt dzieci  w świetlicy szkolnej od października tego roku szkolnego zaproponowane zostały uczniom klas trzecich zabawy ruchowe osnute na przysłowiach prowadzone w ramach innowacji pedagogicznej pod tytułem: „Na wszystko jest przysłowie”  – każde przysłowie to zabawa. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w poniedziałki na 7 godzinie lekcyjnej i  prowadzone są przez Annę Gess.

Opowiadanie dzieciom o przysłowiach z użyciem gier i zabaw ruchowych to dobry pomysł do integrowania oddziaływań wychowawczych i dydaktycznych. Podczas gier  i  zabaw dzieci przyswajają sobie różne określenia. Przysłowia dostarczają niepowtarzalnych możliwości wielokierunkowego nauczania dzieci. Stanowią one dla kilkulatków istotną możliwość zapoznania się z barwnością języka ojczystego. Ułatwiają ponadto oswojenie się z  bogactwem życia społecznego, a także normami etycznymi. Gdy uczeń poznaje przysłowia, poznaje historię, zwyczaje i obyczaje obywateli ale również będzie rozwijać język poszerzając go o słowa, które są rzadko używane w współczesnym języku.

Przysłowia są bowiem mądrością narodu i ważnym źródłem do badań nad historią kultury, dlatego też każdy z nas powinien je znać.