Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży Werlte 2023

W dn. 8.-13.10.2023 grupa uczniów klas 8 z  Zespołu Szkolno- Przedszkolnego i Szkoły Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warm spotkała  się z uczniami z Albert Traumann Schule w Werlte. Program spotkania był bardzo bogaty. Uczniowie spotkali się z Burmistrzem Miasta, zwiedzili największe w Europie zakłady naczep samochodowych Krone, spędzili wspaniały czas w ogrodzie zoologicznym w Emmen w Holandii. Przejażdżka przez safari i podróż przez tropikalny las pozostawiły niezapomniane wrażenia i były okazją do obserwowania z bliska dzikich zwierząt.  W ramach integracji uczniowie przygotowali pizzę, zwiedzili szkołę, wspólnie stworzyli pamiątkowe torby i saszetki,które będą przypominały im o wyjątkowym czasie, jaki razem spędziliśmy. Kolejnym wyzwaniem okazał się  pobyt na hali wspinaczkowej, gdzie  mimo różnych leków  i obaw  pokonywaliśmy 10-metrowe wysokości. Wizyta w  stoczni w Papenburg pozwoliła na poznanie historii powstawania pierwszych statków i  procesu ich budowy. Następnie punktem programu była wystawa fotograficzna  Szlaku Bojowego 1 Polskiej Dywizji Pancernej generała  Maczka.  Wspólne biesiadowanie podczas pożegnalnego poczęstunku stanowiło podsumowanie spotkania.
Łzy w oczach uczestników wymiany, ich rodziców i nauczycieli  są najlepszym podziękowaniem.

Śmiało możemy powiedzieć, że zawiązały się prawdziwe,serdeczne przyjaźnie. Strona niemiecka przyjęła nas z ogromną otwartością. W szkole wszędzie spotykaliśmy polskie akcenty,co sprawiło, że czuliśmy się wyjątkowymi gośćmi. Natomiast własnoręcznie zrobiony baner z pożegnalnym napisem  sprawił, że wzruszyli się nawet najtwardsi.
Do zobaczenia w maju - czerwcu 2024.

Wyjazd naszych uczniów odbył się dzięki finansowemu i merytorycznemu wsparciu  Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Anna Górska , Maria Felenczak i Joanna Miszkiewicz