Wielki sukces Zosi Kościńskiej

Zofia Kościńska, uczennica klasy VII a w naszej szkole zajęła II miejsce w województwie warmińsko – mazurskim w Konkursie Recytatorskim Poezji K.K. Baczyńskiego. Została nagrodzona za prostotę i wyrazistość przedstawienia utworu „Piosenka”.

Organizatorem konkursu była Warmińsko – Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie. Konkurs został zorganizowany z okazji przypadającego w 2021 r. stulecia urodzin poety. Do zmagań przystąpiło blisko 50  recytatorów ze szkół podstawowych i średnich naszego województwa.

Komisja pod przewodnictwem wybitnej aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie Ireny Telesz – Burczyk przyznała nagrody i wyróżnienia najlepszym recytatorom. Gala odbyła się on-line we wtorek 7 grudnia 2021r. Podczas niej przytoczono słowa wybitnej znawczyni poezji Baczyńskiego dr Hanny Kryńskiej: „Recytacja wierszy Baczyńskiego bywa prawdziwym wyzwaniem z powodów niekiedy niezbyt oczywistych. Rytmiczność wierszy sprawia, że pięknie brzmią jako piosenki, ale jednocześnie grożą monotonnym, katarynkowym rytmem, zacierającym znaczenia przy czytaniu na głos. Nie wszystkim recytatorom udało się uniknąć takiego efektu. Tym bardziej warto docenić wszystkich, którym się to udało i którzy potrafili pokazać ciekawie napięcie między narzucającym się rytmem wersu i jego sensem.”

Wśród laureatów konkursu, którym udało się wydobyć prawdziwe piękno poezji K.K. Baczyńskiego znalazła się Zofia Kościńska z kl. VII a w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lidzbarku Warmińskim. Recytowała ona utwór „Piosenka” i została doceniona jak głosi werdykt za „czytelne, proste (w najlepszym znaczeniu tego słowa) przedstawienie tekstu”. Podczas gali wieńczącej konkurs dr Klaudyna Bociek z Warmińsko – Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie powiedziała: „Bardzo nas Zosia ujęła swoim urokiem i swoją recytacją. Serdecznie gratulujemy jej drugiego miejsca”.

Laureatka drugiej nagrody otrzyma pocztą najnowszą książkę o K.K. Baczyńskim „Rzeczy niepokój” autorstwa Hanny Kryńskiej, okolicznościowy dyplom i gadżety literackie.

Trzeba wspomnieć, że do konkursu przystąpiły jeszcze dwie uczennice z naszej szkoły: Maja Montewka, która recytowała wiersz „Na moście w Avignon” i Zuzanna Różańska z utworem „Elegia o chłopcu polskim”.  W ramach podziękowania otrzymają one dyplomy uczestnictwa.

Wszystkim recytatorom bardzo dziękujemy, a Zosi serdecznie gratulujemy!

(wk)

Artykuł na stronie Gazety Lidzbarskiej - kliknij tu