"Cała Polska czyta dzieciom"

Edukacja wczesnoszkolna to bardzo ważny etap w życiu każdego dziecka. Czytanie w tym okresie powinno zajmować szczególne miejsce. To my, dorośli, mamy wpływ na rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Własnym przykładem, przy odrobinie zaangażowania możemy sprawić, że nasze dzieci będą miały bogaty zasób słownictwa, rozwiniętą wyobraźnię, poprawią się i wzmocnią ich relacje z rówieśnikami, wzrośnie poczucie własnej wartości i sprawi, że bedą szczęśliwsze.

W naszej szkole nauczyciele czytają uczniom w różnych sytuacjach dydaktycznych i  wychowawczych, w ten sposób rozwijają i pogłębiają zainteresowania czytelnicze uczniów oraz potrzebę kontaktu z literaturą. Jednym ze sposobów zaznajamiania uczniów z tekstami literackimi, a poprzez to realizowanie założeń wychowania do wartości, jest  przygotowywanie i przedstawianie inscenizacji. Uczniowie klas pierwszych uczestniczą w zajęciach czytelniczych, organizowanych przez p. Elżbietę Zalewską, wychowawczynię klasy IIIc. Nawiązując do prelekcji p. Wojciecha Karolonka, skierowanej do rodziców uczniów klas pierwszych, można stwierdzić z całą pewnością, że słowa Stanisława Konarskiego są ponadczasowe:

"Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne

po pierwsze - książki,  po drugie - książki, po trzecie - książki,

bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki"

W klasie Ia wprowadzono realizację założeń kampanii społecznej:CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Uczniowie przyjęli propozycję nauczyciela z radością. Chętnie przynoszą książki z domu, aby wzbogacić zasób biblioteczki klasowej. Zachęcam wszystkich Rodziców do aktywnego uczestnictwa w naszej akcji i codziennego domowego czytania.

Renata Urmanowicz