Warsztaty satyryczne

W czwartek 19 października 2023 r. uczniowie kl. VI b oraz członkowie aktywu bibliotecznego z naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w warsztatach satyrycznych w Oranżerii Kultury, które prowadziła wybitna graficzka, pisarka i ilustratorka Nika Jaworowska – Duchlińska. Artystka jest znana m.in. z tego, że wymyśliła postać Zająca Szarego Obywatela. Swoje prace prezentowała na wystawie autorskiej w Muzeum Karykatury w Warszawie. W muzeum prowadzi też spotkania z cyklu „Nienażarte żarty”. Jej autorska książka „Z Duchem (do) Teatru” została nominowana do Mądrej Książki 2018. Warsztaty dla lidzbarskiej młodzieży odbywały się pod hasłem: „Nie na żarty – czwartkowy obiad z Ignacym Krasickim”.

Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia postaci biskupa Ignacego Krasickiego, który kiedyś napisał: „I śmiech niekiedy może być nauką, Kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa”. Następnie prowadząca skierowała uwagę przybyłych na niektóre aspekty poczucia humoru. Zapytała, czym jest dla nich żart abstrakcyjny i czy wolą humor obrazkowy czy słowny. Wspólnie z uczniami zrobiła listę rzeczy, z których nie powinno się żartować. Wyjaśniła pojęcie karykatury i zachęciła, aby narysować postacie kolegów i koleżanek „w krzywym zwierciadle”.

Potem pani Nika rozdała uczestnikom warsztatów listę cech ludzkich i zaproponowała, aby stworzyli popiersia osób, które z kolei umieszczone zostały w specjalnie przygotowanej Księdze Gości Obiadów Czwartkowych.

Warsztaty zakończyły się wspólnym zdjęciem artystki z uczestnikami.