Dzień Głośnego Czytania

29 września 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. W Polsce ma on już 17-letnią tradycję. Został ogłoszony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki i stał się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania. Uroczystości szkolnej towarzyszyło hasło: "Czytanie łączy pokolenia"

Zaproszenie do udziału w rodzinnym czytaniu przyjęli: pani Edyta Jędrych - Pieniuk z córką Kaliną, pani Joanna Miszkiewicz z córką Anną. Jako eksperta od pięknego czytania i mówienia zaprosiliśmy panią Janinę Tomaszewską - reżyserkę wielu przedstawień teatralnych

Na początku publiczność rozgrzały rytmy hip-hopu w takt którego chłopcy z aktywu bibliotecznego wyrapowali  20 zalet głośnego czytania. Następnie zaproszone mamy przeczytały fragmenty lektur swojego dzieciństwa, zaś ich córki zaprezentowały urywki współczesnej literatury dziecięcej. Potem pani reżyser podzieliła się z przybyłymi refleksją o słowach.

W dalszej części przedstawienia na scenę wyszły wróżki z koszem zagadek. Dzieci chętnie odpowiadały na kolejne pytania. Udowodniły, że nieobca jest im znajomość znanych bajek. Na zakończenie młode wokalistki z klasy VI a zaśpiewały piosenkę" "Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo..."

Wojciech Karolonek