Kolejne doświadczenia w świetlicy

Przeprowadzając w ostatnich tygodniach doświadczenia Świetliczaki dowiedziały się o prawie mówiącym, że po akcji następuje reakcja o równej sile, ale w przeciwnym kierunku. Miały okazję przekonać się o tym wykonując doświadczenie: odrzutowy balon, załączony filmik ukazuje całą istotę tego zjawiska. Poznały również zjawisko napięcia powierzchniowego eksperymentując z mlekiem, barwnikami i płynem do naczyń. Obserwowały zjawisko rozbijania cząsteczek. Świetną zabawą było wykonanie papierowego helikoptera, dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powietrze wprawia śmigła w ruch. Następny eksperyment polegał na obserwacji w ciągu jednego tygodnia zjawiska parowania wody i wytrącania się takich składników jak soda, sól i cukier, po kilku dniach na ściankach słoiczków i na nitkach obciążonych spinaczami widoczne były kryształki sody i soli. Wodę z cukrem dalej obserwujemy.

Anna Gwiazda, Renata Urmanowicz