Warsztaty z Zuzanną Orlińską

W poniedziałek 9 października 2023 r. uczennice kl. VII b należące do aktywu bibliotecznego wzięły udział w warsztatach literacko - plastycznych, które prowadziła w Oranżerii Kultury wybitna pisarka i ilustratorka Zuzanna Orlińska.

W pierwszej części spotkania prowadząca zapoznała przybyłych ze swoją książką "Ładna historia" na podstawie której przedstawiła drzewa genealogiczne rodzin królów, książąt, wielkich wodzów, wynalazców, uczonych i artystów, a wśród nich: Bolesława Chrobrego, Zawiszę Czarnego, Jadwigę Andegaweńską, Annę Jagiellonkę, Fryderyka Chopina czy Marię Skłodowską-Curie. Prezentując słynne postaci historyczne opowiadała mnóstwo ciekawostek na temat ich samych oraz czasów i miejsc, w których żyli. Uczniowie mogli dowiedzieć się, że brat Józefa Piłsudskiego - Bronisław zapoczątkował japońską linię rodu Piłsudskich, a Julia Hauke była spokrewniona z królową brytyjską Elżbietą II.

W drugiej części warsztatów pani Orlińska zaproponowała uczniom, by na dużych arkuszach papieru stworzyli drzewo genealogiczne wyimaginowanej rodziny i ułożyły wymyśloną historię ich rodu. Pomysłów i zabawy było co nie miara! Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy zaprezentowali przygotowane przez siebie plakaty i opowiedzieli o dziejach wymyślonych rodzin.

Ideą warsztatów było zachęcenie uczniów, aby przypatrzyli się swojej rodzinie i stworzyli jej drzewo genealogiczne.