Wycieczka klas V

8 września bieżącego roku  wyruszyliśmy na długo planowaną, dwudniową wycieczkę do Torunia.

Pierwszą atrakcją, po przyjeździe do miasta  Mikołaja Kopernika, był rejs statkiem Katarzynka II.  Zgodnie z hasłem „Pracujesz na lądzie, odpoczywaj na wodzie” z kultowego filmu z epoki PRL-u „Rejs”w  reżyserii Marka Piwowskiego, mogliśmy podziwiać plenery okolic Wisły gdzie nakręcono tę kultową polską komedię.

Drugim punktem wycieczki był Skwer Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej na którym w centralnym miejscu znajduje się potężna mina morska kontaktowa wz. 08/39, dar marynarzy polskiej jednostki pływającej ORP „Toruń”.

Później wybraliśmy się na Stare Miasto, aby odwiedzić Manufakturę Cukierków, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie wyrabiania lizaków oraz  mieliśmy okazję je własnoręcznie wykonać.

Kolejnym punktem naszej wyprawy było Muzeum Podróżników, gdzie mogliśmy obejrzeć dokonania oraz zebrane podczas wypraw kolekcje etnograficzne słynnej pary podróżników -Tony Halika i Elżbiety Dzikowskiej.

Po pełnym dniu wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek na miejsce zakwaterowania.

Drugiego dnia zaglądnęliśmy do Żywego Muzeum Piernika, gdzie pod okiem wiedźmy

korzennej i mistrza piernikarskiego poznawaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika, własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto oraz mogliśmy ozdobić (glancować) pierniki lukrem pod fachowym okiem artystki malarki.

Na koniec zostawiliśmy sobie zwiedzanie  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w którym obejrzeliśmy wystawy poświęcone różnorodnym zjawiskom przyrodniczym oraz mogliśmy aktywnie uczestniczyć w doświadczeniach fizycznych wyjaśniających podstawowe zasady fizyczne występujące wokół nas.

Wycieczka to nie tylko ścisłe trzymanie się planu zwiedzania, ale również czas na odpoczynek, zdjęcia, rozmowy, integrację, przygody, zjedzenie pysznych lodów czy zakupy.

I te właśnie elementy sprawiają, że wyprawę zaliczamy do udanych, a nasza wycieczka taka właśnie była i nawet awaria autobusu w drodze powrotnej do naszego miasta nie popsuła nam humorów!

Wioletta Grudzińska

Renata Hołowienko