Gościliśmy paraolimpijczyków!

PIĘKNI LUDZIE. NIEZAPOMNIANE SPOTKANIE.

Jeśli nie czujesz się godny by wyrosły Ci skrzydła, nigdy nie oderwiesz się od ziemi. (Nick Vujicic)

Jesteśmy różni. Każdy z nas ma indywidualne możliwości i ograniczenia: fizyczne, intelektualne, społeczne, itd. W lidzbarskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym uświadamiamy ten fakt korzystając z każdej okazji. Bo najprędzej i najłatwiej zrozumieć doświadczając. Już kilka lat temu przeżywaliśmy w szkolnej społeczności Tydzień Niepełnosprawności, kiedy to uczniowie mogli przez chwilę poczuć się tak, jak przez całe życie, w każdej chwili czują się ludzie z różnymi niepełnosprawnościami. Poruszeni tamtym wydarzeniem, szukaliśmy pomysłu na kolejne, planując żeby stały się one naszą tradycją. Niestety – ograniczenia, jakie przyniosła pandemia pokrzyżowały te plany. Dopiero w bieżącym roku udało nam się zaprosić wyjątkowych gości, którzy doświadczają niepełnosprawności na co dzień.

W czwartek 27 kwietnia swoją obecnością zaszczycili nas członkowie Fundacji „Akademia Integracji”. Panowie: Adrian Castro – medalista Igrzysk Paraolimpijskich w szabli, czterokrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Radosław Stańczuk – multimedalista Igrzysk Paraolimpijskich w szermierce oraz mistrz Polski w koszykówce na wózkach oraz Łukasz Fijałkowski – fenomenalnie prowadzący spotkania z dziećmi i młodzieżą. Program pod hasłem „Pasja, Integracja, Bezpieczeństwo” autentycznie zainteresował i poruszył uczestników. Mogliśmy poddać refleksji stan, jakim jest niepełnosprawność, ale także pochylić się nad tematem zachowań ryzykownych zagrażających naszemu bezpieczeństwu.

Czym jest niepełnosprawność? Pewnym brakiem, trudnością, wyzwaniem rzuconym przez los. Brak kończyn, niemożność funkcjonowania bez przeszkód w codzienności, choroba odbierająca sprawność. Tak postrzegamy osoby z niepełnosprawnością. Ale nasi Goście ukazali nam, że tak naprawdę niepełnosprawność istnieje tylko w naszym umyśle. Sami wznosimy przed sobą bariery, piętrzymy trudności, tym samym ograniczamy się przed samospełnieniem. „Wszystko dzieje się po coś” – to słowa Adriana, naszego Gościa, który swoją niepełnosprawność przekuł na życiowy sukces. Wielokrotny mistrz szermierki dowiódł, że warto chcieć, warto wsłuchać się w siebie, dostrzec swoje marzenia i dążyć do ich realizacji. „Szermierka uratowała mi życie” – bo każdy z nas ma wybór. Nie musimy robić nic – pracujemy, odpoczywamy, żyjemy codziennością, ale często bez pasji. A to właśnie ona koloruje nasz świat i sprawia, że czujemy się ważni, potrzebni. Że jesteśmy tu po coś. Powinniśmy szanować i dbać o siebie oraz o innych. Przestrzegał nas Bohater. Bo po co, jeśli trafiliśmy „6” w loterii życia, zamieniać ją na chwilę bezmyślnej zabawy, prowokującej przeznaczenie, chorobę, kalectwo, śmierć. Żyjmy i cieszmy się życiem. Nigdy nie pozwólmy wmówić sobie, że czegoś nie zrobimy, nie osiągniemy. Wszystko zależy od nas. Uwierzmy w siebie, z uważnością przeżyjmy to życie najlepiej, najpełniej jak tylko potrafimy, bez względu na to czy jesteśmy w pełni, czy też z różnych powodów niesprawni. Nasi Goście pokazali, że warto próbować, że jest to możliwe, bo mamy wybór i obowiązek dbania o siebie.

Na spotkaniu nie zabrakło pojedynku Mistrzów, który sędziowali chętni uczniowie. Ci mieli też okazję poznać podstawy szermierki, dotknąć sprzętu używanego w tej dyscyplinie, a nawet obejrzeć z bliska prawdziwe medale olimpijskie.

Czas spędzony wspólnie z ludźmi Fundacji „Akademia Integracji” zainspirował nas do dalszych poszukiwań i pracy na rzecz akceptacji niepełnosprawności oraz uwrażliwiania na nią, ale także traktowania osób z niepełnosprawnością na równi z pełnosprawnymi. Bo wnętrze człowieka nie zmienia się, kiedy jego sprawność jest ograniczona. A ograniczenie nie zawsze musi ujmować wartości.

Organizatorki: Katarzyna Sosnowska, Anna Wojtowicz-Raszewska, Emilia Mejka, Monika Bartczak, Małgorzata Białobrzewska

 

 

© 2024 Szkoła Podstawowa SP4 w Lidzbarku Warmińskim. All rights reserved.