"Drugie odzyskanie niepodległości"

W naszej szkole Dzień Niepodległości postanowiliśmy uczcić nietypowo. Skupiliśmy się na "drugim odzyskaniu niepodległości", jakie miało miejsce za sprawą "Solidarności" pod przywództwem Lecha Wałęsy. Jutrzenką wolności był pierwszy zryw robotników w roku 1980. Zanim jednak wolność stała się faktem, nastał koszmar długich zimowych nocy stanu wojennego.

Dokumentację z tych wydarzeń i przedmioty z nimi związane mogliśmy obejrzeć na okolicznościowej wystawie "Od Solidarności do wolności" przygotowanej przez pana Wiesława Nowosielskiego z wykorzystaniem jego prywatnych zbiorów. Nauczyciel historii  oprowadzał poszczególne grupy dzieci po wystawie i zajmująco opowiadał o realiach polskich lat osiemdziesiątych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały jego słów i zadawały pytania dotyczące tamtego czasu. Na zakończenie uroczystości uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji przygotowanej przez pana Mariusza Królikowskiego. (wk)