Dni papieskie w naszej szkole

Rok  2018 jest szczególnym  czasem  dla Polski, to jubileusz setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. W tym roku szczególnie  wspominamy  wybitnych Polaków, którzy w minionym stuleciu zasłużyli się dla kraju.

Dzień 16 października 1978 r., bardzo ważna data związana z wyborem  ks. kardynała  Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Czterdzieści lat minęło od wyboru naszego Rodaka na papieża. Wielki Polak, wielki człowiek, wielki papież Jan Paweł II dziś Święty, Patron naszej szkoły.

W Polsce,  jak co roku obchodzono Dzień Papieski. Tegoroczne hasło Dni Papieskich brzmiało „Promieniowanie Ojcostwa”.

Z tej też okazji w naszej szkole zostały przeprowadzone konkursy. Konkurs plastyczny dla dzieci klas I-III „Kto Ty jesteś? – Polak mały”, konkurs recytatorski Poezji Warmińskiej dla klas IV-VI i konkurs recytatorski  poezji Karola Wojtyły dla klas VII-VIII. Cieszy fakt, że wielu uczniów naszej szkoły odpowiedziało na nasze propozycje konkursowe.

W poniedziałek 15 października br. w bibliotece szkolnej  mieliśmy okazję wysłuchać wierszy Karola Wojtyły i poezji poetów Warmińskich recytowanych przez naszych uczniów.

Komisja konkursowa przyznała:

w  kategorii wiekowej klas IV-VI

I miejsce – Marta Kozłowska kl. IV a -  wiersz Maria Zientara-Malewska „Bajka”

II miejsce – Magdalena Dec kl IV a – wiersz Maria Zientara Malewska  „Hymn Warmiński”

i  Zuzanna Różańska kl IV a wiersz Maria Zientara Malewska „Dziewczęce łzy”

III miejsce – Maja Montewka kl. IV a – wiersz Maria Zientara Malewska „Do serca Jezusa”

Wyróżnienie otrzymały uczennice:

Gabriela Siedlecka kl. IV c –wiersz Maria Zientara Malewska „Szczęśliwy jestem”

Milena Miłoszewska  kl. IV b – wiersz Maria Zientara Malewska „Na warmińską nutę”

W kategorii wiekowej klas VII-VIII

I miejsce – Monika Moniuszko kl. VII a – wiersz Karol Wojtyła „List do Przyjaciela”

II miejsce  – Karina Wójtowicz kl VII b – Karol Wojtyła  „Emilii Matce mojej”

III miejsce – Mateusz Jankowski kl. VII b– Karol Wojtyła „Magnificat” (fragmenty).

Wyżej wymienieni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w drugim etapie konkursu 22 października br. w Zespole Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

We wtorek 16 października br. społeczność naszej szkoły spotkała się na apelu w miejscu upamiętniającym naszego Rodaka  Św. Jana Pawła II. Pani dyrektor Elżbieta Aleksandrowicz rozpoczynając apel podkreśliła ważność wydarzenia z dnia 16.10.1978 r.

Na apelu zostały wręczone dyplomy i nagrody uczestnikom konkursów recytatorskich oraz mogliśmy wysłuchać uczniów, którzy uzyskali w konkursach I miejsca. Uczeń Mateusz Leśkiewicz odczytał słowa Jana Pawła II skierowane do dzieci a na koniec spotkania rozbrzmiał radosny śpiew znanej piosenki „Lolek”.

Należy ponadto wspomnieć, że z okazji Dni Papieskich biblioteka szkolna przygotowała wystawę książek o Ojcu Świętym.

Nauczycielom P. Renacie Hołoewienko, P. Wioletcie Grudzińskiej, P. Janinie Borkowskiej,  P. Wojciechowi Karolonkowi i P. Mariuszowi Królikowskiemu dziękuję za współpracę.

Iwona Moniuszko