Z piratami po skarby czyli książki

Ostatnie dni marca 2023 r. przebiegały w w naszej szkola pod znakiem książek. W tym czasie bowiem pierwszoklasiści dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej.

Tę wyjątkową uroczystość zaszczycili swoją obecnością: panie wicedyrektor ze szkoły i z przedszkola, przewodnicząca rady rodziców, wychowawczynie klas, licznie przybyli rodzice oraz inni przyjaciele szkolnej biblioteki.

Na początku aktyw biblioteczny zaprosił uczniów klas pierwszych na przedstawienie, w czasie którego pokazano, jak piraci wyruszają do Mroźnej Krainy po skarb w postaci książek. Znaleźli oni starą mapę i przy dźwiękach pirackiej piosenki postanowili wyruszyć w pełen przygód rejs. W międzyczasie trafiali na różne wyspy, na których spotykali bajkowych bohaterów. Pierwszą był Madagaskar, gdzie powitali ich władca wyspy: Król Julian i jego poddany Pingwin Szeregowy. To była nawet sympatyczna wizyta. Potem już było tylko gorzej. Na kolejnej złapała ich policja wodna i musieli zapłacić wysoką grzywnę. Trzeciej wyspy pilnowały krwiożercze ryby, które uwięziły naszych bohaterów i próbowały ich zjeść.

Na szczęście do uczestnictwa w wyprawie piraci zaprosili załogę czyli pierwszoklasistów i to oni ratowali swoich dowódców z każdej opresji odpowiadając na zadawane przez wrogie postaci zagadki dotyczące znanych książek dla dzieci.

Piraci jednak byli tak zniechęceni przeciwnościami losu, że chcieli przerwać rejs i zawrócić do portu, z którego wypłynęli. Załoga jednak nie pozwoliła na to i dzięki jej zachętom wszyscy dopłynęli w końcu do krainy, w której znajdował się skarb czyli książki. Ale jej władczynie nie chciały przekazać go załodze w obawie, że zostanie zniszczony. Dzieci jednak szybko wymieniły zasady, jak należy dbać o książki i tym samym otworzyły sobie drogę do przyjęcia skarbu.

Ale zanim to nastąpiło, musiały złożyć uroczyste przyrzeczenie i zostać pasowani przez panią dyrektor na prawdziwych czytelników. I w końcu otrzymali skarb w postaci pamiątkowej książki i pakiet czytelniczy, w skład którego wchodził bilet do krainy wiedzy czyli karta biblioteczna, dyplom upamiętniający pasowanie, zawieszka na drzwi, kiedy będzie się czytać oraz seria kolorowych zakładek do książek. Przedstawienie zakończyło się chóralnym odśpiewaniem piosenki „Czytać chcę!”

Następnego dnia nowi czytelnicy udali się do biblioteki szkolnej, aby poznać zasady w niej panujące i wypożyczyć wybrane przez siebie pozycje książkowe.

Scenariusz przedstawienia napisała uczennica klasy VIII a Zuzanna Różańska a całe wydarzenie było głęboko przeżywane zarówno przez dzieci jak i ich rodziców, którzy uświadomili sobie, że teraz oto otwierają się szerzej przed ich pociechami drzwi do pięknej krainy wyobraźni, marzeń i mądrości ukrytej między okładkami.