Na spotkaniu z autorką książki

8 września uczennice z aktywu  bibliotecznego  naszej szkoły wraz z nauczycielem bibliotekarzem udali się do Oranżerii Kultury  na spotkanie autorskie z Małgorzatą, Janiną Berwid – autorką książki „Wojenne lalki Marysi”.

Pisarka szybko nawiązała kontakt z zebranymi, opowiedziała o sobie, o tym, że pracowała w telewizji i to z jej inicjatywy powstał program dla dzieci o Kulfonie i Monice. Zdradziła też, że kanwą dla książki „Wojenne lalki Marysi” były opowieści jej Mamy, która przeżyła II wojnę światową. Młodzież obejrzała także film inspirowany tą książką. Po projekcji nastąpiła dyskusja. Autorka chciała poznać opinie dzieci na temat obejrzanego materiału. Każdy głos nagradzała drobnym upominkiem.

Następnie zaprosiła zebranych do wspólnego rozwiązywania krzyżówki, której hasło brzmiało „Wojna to zło” i to było też zaproszeniem do kontynuowania dyskusji. Nie zabrakło też głośnego czytania fragmentów książki na przemian przez autorkę i ucznia. Jeden urywek dotyczył tego, jak mała bohaterka musiała podczas wojny obrać dwa wielkie wiadra ziemniaków. Po jego przeczytaniu pisarka wręczyła kilkorgu uczniom surowe ziemniaki  i obieraczkę. Dzięki temu mogli choć na chwilę poczuć choć w niewielkim stopniu to, co czuła tamta dziewczynka. Potem autorka podsumowała dyskusję i zachęciła dzieci, aby namówili swoich rodziców na głośne rodzinne czytanie wybranych wspólnie książek.

Podczas spotkania można było nabyć książkę  „Wojenne lalki Marysi” i otrzymać od autorki dedykację oraz autograf.