Wycieczka do Rogóża

5 października 2018 r. uczniowie klasy VII b, wraz z opiekunami, uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Izby Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rogóżu. Już na samym początku pan Józef Zysk,  właściciel lokalnego muzeum, przywitał nas jako marszałek, ubrany w mundur z epoki. Przy dźwiękach melodii wojskowych  odbyła się odprawa wojskowa. Poczuliśmy się jak prawdziwi żołnierze. Następnie odśpiewaliśmy hymn państwowy, a jeden z uczniów wciągnął flagę biało- czerwoną na maszt. Po uroczystym wstępie, rozpoczęliśmy zwiedzanie. W kolejnych salach oglądaliśmy pamiątki dotyczące życia i działalności marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród licznych, szczególnie zainteresowały nas przedwojenny portret  Naczelnego Wodza,  plany bitwy warszawskiej, meldunki i rozkazy dowództwa w wojnie 1920r.,  gniazdo symbolizujące Polskę i bronione przez żołnierzy, szachy, w które grał Józef Piłsudski podczas uwięzienia w twierdzy w Magdeburgu, cegła z kościoła w Paproci Wielkiej, gdzie brał ślub z pierwszą żoną Marią, liczne zdjęcia i dokumenty.

Pan Józef Zysk opowiadał nam ciekawe historie związane z oglądanymi zabytkami i życiem marszałka, państwowym i prywatnym. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu.

Po tej historycznej podróży, przyszedł czas na ognisko i zabawę. Grilowane kiełbaski i jabłka wyjątkowo smakowały na świeżym powietrzu. A jeśli dodać do tego, że dopisała piękna pogoda, to możemy uznać, że był to wspaniały wyjazd.

Lucyna Królikowska

© 2019 Szkoła Podstawowa SP4 w Lidzbarku Warmińskim. All rights reserved.